Feliratok

Két Halom 1-3.rész


Két Halom.
Valamikor a nyáron volt egy kis szabadidőm és elkezdetem nézni ezt a sorozatot. És nagyon hamar rabul ejtett. Olyan ez, mint egy görbe tükör. Minden és mindenki megkapja azt, ami jár neki. A humor, a szarkazmus nem ismer határokat.
Már az első résznél eszembe jutott egy régi könyv, egy könyv, amit kamaszként olvastam. Ezzel párhuzamosan az úgynevezett covid járvány is. Pontosabban annak "utóélete". Mindezt a két dolgot azért jegyzem meg, mert a Két Halom alapötlete nem eredeti. Na de amit kihoztak belőle!
Az... Az egy könnyed, szórakoztató saját magának és nekünk görbe tükröt mutató alkotás lett.
Könnyed. És ezen van a hansúly.

Robert Merle disztópiájában - a Védett férfiakban - kitör egy világjárvány. Hiába a figyelmeztetés, az amerikai elnök nem hajlandó komolyan venni a veszélyt. A megoldás a gazdaság teljesítményének visszaesésével járna, és nem vállalja ezt be. A GDP nagysága fontosabb, mint az állampolgárok élete, életminősége. (Honnan olyan ismerős ez a hozzáállás?) Egy kór terjed a világon, ami az ivarérett férfiakat támadja csak meg. És a betegség vége, minden esetben az exitálás. Gyógyszer nincs rá, a kutatásra nem volt politikai akarat. Két menekülési út van. Az egyik a kasztrálás, a másik a teljes izoláció. Egy új társadalmi rend épül fel, egy férfiak nélküli társadalom. A kasztráltakat a nők lenézik, mert teljesen haszontalanokká vált emberek. A kevés megmaradt biológiai értelemebe vett férfinek meg csak az örökítőanyagára van szüksége az új rendszernek, mert az emberiség nem halhat ki. A regény, ami egy nagyon jó alkotás, egy disztópia. És nem csak azért, mert kihal benne az emberiség jelenős része.
A sorozat alapja az, hogy az USA és Észak-Korea között kitör egy nagy háború. Egy világháború. 2030. áprilisában kezdődik a konfliktus. És ennek során biológiai fegyvert is bevetnek. A koreaiak egyik csapása egy vírus, aminek következtében kihal az emberiség jórésze. A férfiak. És az, hogy ez a ragály észak-koreai katonai biológiailabor terméke nagyban hasonlít azokra a soha meg nem erősített, de cáfolhatatlan vádra, hogy a covid 19 egy Kínából származó termék. Mesterségesen előállított vírus. Hogy ez igaz, vagy sem, gyanítom biztosan soha nem fogjuk megtudni. Ha igaz, akkor azért nem, ha nem igaz... Majd pont most, amikor nagyon úgy néz ki, hogy vége az egypólusú világrendnek, majd pont most jön el a dezinformációk végének a kora, ugye? Hát nem.

Szóval, a Földet megrázó háborús kataklizma után, 2140-ben járunk. Ekkora kialakul az új világrend. A sorozat így egy matriarchális társadalmat mutat be, ahol látszatra minden nagyon szép, minden nagyon jó... De a látszat, nem a valóság. (Ugyanakkor, ez az alaphelyzet tökéletesen alkalmas arra, hogy az alkotók beszóljanak a mai kor szellemének, hogy belenézhessünk egy torzító tükörbe.) Lépésről-lépésre, epizódról epizódra ismerhetjük meg ezt az új társadalmi formát.
A fenti képet nézve láthatjátok, nem csak hölgy szereplői vannak a filmnek. És igazatok van. A nők civilizált környezetben élnek, van néhány spermadonorjuk, de a kevés megmaradt férfi az orosz erdőben él, férfias - ebben az esetben értsd igénytelen - körülmények között. Persze, ahogy a városban néhány férfi is él, úgy az erdőben is él néhány nő. Egy patriarchális közösségben. Na, ez sem a mennyország. Nagyon nem. A kétfajta közösség jól el van zárva egymástól. Míg egy napon...Valahogy, mintha átjáró "nyílna" a két közösség között. Ami csak gonddal jár. A nézőnek meg szórakozással. 😁

Érdekes, hogy mind Merle-nél, mind ebben az orosz sorozatban a férfiak nélküli társadalom bár a hivatalosan prűd, valójában mindkét művet illethetnék a szexista váddal. És azért lássuk be, attól hogy disztópia, szóval ettől eltekintve azért fontos kérdés az, hogy egy gyakorlatilag férfi nélküli társadalom, hogyan éri el, hogy a népesség reprodukálja önmagát. És ez nem egy elhanyagolható kérdés, még egy a jövővel foglalkozó műben is. És így értehtő is a 18+-os besorolás is. 

A sorozat első két epizódja itt tekinthető meg:
https://videa.hu/videok/vicces/ket-halom-01-02.resz-q3toiDa9iZvudY89


4 megjegyzés:

  1. A sorozat harmadik epizódja
    https://videa.hu/videok/vicces/ket-halom-3.resz-nPdrPOuvgK5UrPce

    VálaszTörlés
  2. Még nem néztem meg a sorozatot ezért csak találgatok. Ebből az alaptörténetből már egy remek filmet készítettek 1984-ben a lengyelek Szexmisszió címmel, - lehet, hogy inkább az volt az ötletadó, nem pedig Merle regénye? Tudom Merle könyve előbb jelent meg, de Lengyelország mégis csak közelebb van, nem földrajzilag gondolom...
    Az időrendről jut eszembe, csak mint érdekesség. "Mándi Teréz: Nincs férfi" című elbeszélése 1937-ben jelent meg, a cselekmény egy olyan távoli jövőben játszódik, amikor a férfiak egy világjárvány után kihaltak és a Földön csak a nők maradtak.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Megnéztem az általad említett lengyel filmet. Kavarognak bennem a gondolatok. Talán szentelni kellene egy bejegyzést vagy egy bejegyzés részét rá... Úgyhogy, valószínűleg, visszatérek a témára, a filmre.

      Törlés
  3. Komolyan mondom, nagyon kedvelem a hozzászólásaidat! (Nem te vagy az egyetlen! Darkcomet is a listán van, bár régen nem írt ide. De akkor legalább karcosat írt.)
    A Szexmissziót nem ismerem, remélem olvashatjuk majd a véleményedet, hogy ötletgazda lehetett-e az az alkotás. Merle-t csak azért jegyeztem meg, mert nekem onnan volt ismerős a koncepció. Mándi Teréz munkájáról, meg nem is hallottam... Szerintem, jó hogy megemlíted ezeket a dolgokat!
    Az első mondatomban azt akartam írni, hogy imádom a hozzászólásaidat, de azután disztingváltam magam. Komolyan mondom, hogy sokra értékelem az irodalomtörténeti megjegyzéseidet (is).
    Épp elgondolkodtam, hogy a valamikor divatos Merle-t, ma már csak a negyvenöt felettiek ismerik, amikor kiderült, hogy a tágabb családomban van egy tizennyolc éves fiatalember, aki épp a Madrapur-t olvassa és tetszik neki. Meglepődtem, de jó volt hallani.

    Oké! Akkor a világjárvány után kihaló férfiakról - eddigi ismereteink szerint - Mándi Teréz írt először (1937). Robert Merle is eljátszott a gondolattal (1974), amiben "szembeszáll" a feminizmus szélsőséges értelmezésével. 1984-ben a lengyelek Szexmisszió címmel készítettek egy filmet, ami lehet, hogy megalapozta a Két Halom című orosz tévésorozat alapötletét.
    Remélem, a téma még ki lesz ennél bővebben is fejtve!

    VálaszTörlés