A film eredeti címe: Королев.
A felirat tulajdonságai:
FPS: 25,
kiterjesztése: srt.
A bejegyzés apropója egy 2007-es film, a Koroljov című alkotás. Ez a film az Első Számú Főkonstruktor életének egy kis szakaszát dolgozza fel. (Nem kívánom szaporítani a szót, többek között azért sem mert életéről több magyar nyelvű forrásban is olvashat az érdeklődő.)
Szergej Pavlovics Koroljov |
A történet ott kezdődik, hogy letartóztatják (1938.június 27.). Miközben családja tagjai minden követ megpróbálnak megmozgatni, hogy ártatlannak nyilvánítsák, a kihallgató tisztek közreműködésével megismerkedhetünk az ifjú Koroljov addigi életével, munkásságával.
A film egyik erőssége, véleményem szerint, hogy alaposan bemutatja, hogy a "Nagy Terror" idején a letartoztatottak családtagjaira milyen sors várhatott.
Nem szájbarágósan mutatja be mindezeket. Nem. Nekem az volt a "félelmetes", hogy milyen lényegtelennek tűnő jelenetekben, egy-egy odavetett félmondattal intézik el ezeket a "bemutatásokat" a film készítői. Gondolok például arra a jelenetre amikor a hozzátartozók sorban állnak a Lubjanka előtt. Várnak, hogy átadhassák a letartoztatottaknak szánt küldeményüket... Az, hogy pénzt küldtek be természetes volt. Az, hogy több részletbe adták oda a pénzt, mert úgy gondolták, hogy ameddig átveszik a pénzt addig biztos él még a hozzátartozó, nos ilyen esetről olvastam régebben is. Ebből számomra az következik, hogy nem elszigetelt volt ez a gondolkodás a hozzátartozók részéről. Így reménykedhettek abban, hogy szerettük még él. (Ők akkor még nem tudhatták, hogy hónapokkal a letartoztatott halála után is átvették, hivatalos elismervénnyel, az ügyintézők a pénzt a reménykedő rokonoktól.) Teljesen természetes volt, hogy a letartoztatás után a házastárs elveszítette az állását, de az is, hogy őt is letartoztatták. Azért mert a gyanúsított házastársa volt. Ha volt közös gyermek, akkor annak a sorsa az állami nevelőintézet lett...
Jurij Kara |
A filmben feltűnik Konsztantyin Ciolkovszkij (Szergej Jurszkij; rengeteg filmben játszott, például az 1968-as Intervencióban is), a fiatalon elhunyt Fridrich Cander ( Roman Ingyik), Koroljov barátja, és közeli munkatársa, és "maga" Mihail Tuhacsevszkij marsall ( Alekszandr Bobrovszkij) is. A címszereplőt, Szergej Koroljovot, Szergej Asztahov (2001-től indult be a filmes karrierje. Számtalan mozifilmben szerepelt. A romantikus tévé sorozatok kedvelői a Titokzatos Násztyában is találkozhattak vele. Siskint alakította, a színház igazgató helyettesét.), feleségét Kszénija Makszimilianovna Vincentinit Viktorija Tolsztoganova (Antikiller, Bársonyos forradalom [magyar DVD kiadás létezik], Viharkapu, Csalóka napfény 2, Kém stb), a főhős édesanyját Marija Nyikolajevna Koroljovát Natalja Nyikolaejevna Fatejeva ( Ő is nagyon sok filmben szerepel. Például az 1971-es A siker lovagjai-ban, vagy az 1979-es A fekete macska bandájában is.) alakítja.
A film premierje 2007.április 12.-én (ez a nap az űrhajózás napja) volt a moszkvai "Művész" moziban. 2007.október 11-től vetítették Oroszország szerte.
A letartoztatás után készült kép |
Nekem ez a film üzenete.
Szerintem, a film készítői (a történet körülményei ellenére is) egy optimista kicsengésű alkotást hoztak létre. Persze kár lenne tagadni, hogy a színészek által eljátszott karakterek idealisztikusak kissé, de ez a történet (amelyet Koroljov lánya nézőpontjából láthatunk) így, ezt a hozzáállást "követeli" meg.
Szergej Pavlovics Koroljov munkássága azért megérdemel néhány mondatot:
A GULAG-ról történt szabadulása után, Tupoljev tervezőirodájába osztották be dolgozni (Ez gyakorlatilag rabszolga munka volt, hiszen csak enyhítettek a büntetésének körülményein. 1938. szeptember 27.-én szabotázs elkövetésében találták bűnösnek, és csak 1957. április 18.-án rehabilitálják teljesen.) 1946. augusztusában kinevezik egy újonnan felállított nagy hatótávolságú ballisztikus rakétát fejlesztő kutatócsoport vezetőjévé. 1948-ban kezdik el a próbkilövéseket az R-1-es rakétával.
Koroljovék rakéta kilővési kisérlete a '30-as években |
1954-is több módosítást eszközölnek a hordózórakétán. Ekkora megalkotják a R-5M-et is, amely nukleáris töltet hordozására is alkalmas. De a fejlesztő munka nem fejeződik be, kifejlesztenek a haditengerészet számára is rakéta típusokat, sőt, az R-7-es interkontinentális rakétát is.
1956-ra az R-7-es már kétfokozatú interkontinentális hordozórakéta, amely akár három tonnás robbanófejet is eltud hordozni. Hatótávolsága 8000 kilométer.
Ezt a rakétát sikeresen kipróbálták 1957-ben, Kazahsztánban az 5-ös számú helyszínen... Amit később Bajkonurnak hívnak.
Persze mindez technika történeti érdekesség is, de világpolitikai jelentőségei is volt.
Hiszen 1960. október 30.-án felrobbantották az első szovjet hidrogénbombát. Az 50 megatonnás robbanás a mai napig világrekord... És az új generációs atomfegyver interkontinentális rakétára szerelhető (R-7)...
A GIRD rakétái |
1961. április 12.-én egy újabb nagyszerű technikai bravúrt old meg Koroljov és a csapata.
Ember az Űrben!
Munkája elismeréseként Koroljov megkapja a Szocialista Munka Hőse kitüntetést. Érdekesség, hogy a kitüntetésről a hivatalos rendelet nem jelenik meg. Ennek oka az, hogy Koroljov személye nem ismert az USA hírszerzői előtt. Haláláig nem tudta a CIA kideríteni, hogy ki az a személy, akit a hivatalos iratok csak a Főkonstruktőr néven emlegetnek. Ki az a személy aki a szovjet rakéta fejlesztés, a szovjet űrkutatás "hajtóműve".
Az első űrsétára 1965.március 18.-án kerül sor. (Voszhod-2 űrhajó, A.A. Leonov kozmonauta körülbelül 20 percig tartózkodik az űrben.)
Koroljov már az '50-es években a Hold meghódításán munkálkodik. Nem volt erre a programra megfelelő koordinátor. Hiába tetszett Koroljov ötlete Hruscsovnak, a kivitelezés a Honvédelmi Minisztériumra lett bízva, ahol Koroljovnak nem voltak jelentős kapcsolatai. Valentin Petrovics Glusko (Akit szintén "megfertőzött" Ciolkovszkij, hiszen 1923-30 kötött leveleztek egymással. 1935-ben G.E. Langemakkal közösen kiad egy könyvet, ami a rakéták felhasználhatóságáról és tervezéséről szól. 1938.márciusában őt is letartoztatják, nyolc évet kap.
A letartoztatás után készült kép |
1946 után a OKB-SzD ( ma Energomash-nak nevezik a céget) vezetője lett. Ő is rakétakísérleteket folytat. Sikeresen fejlesztenek ki több féle rakétát, például a Proton-t, az Energijá-t [ez jelenleg a világon a legerősebb rakéta] is.
Az Energija-Burán program, a Szaljut teherűrhajó, és a MIR űrállomás is az ő és csapata kutatásai, munkáin nyomán jött létre.
Így a Holdra az amerikaiak érkeztek meg legelőször...
Grigorij Langemak |
Grigorij a jelizabetgrádi gimnáziumba végezte középiskolai tanulmányait, amit kitüntetéssel fejezett be 1916-ban. Még ez év októberében besorozzák, és december 12.-án felesküszik a cárra. A hadseregbe is folytatja tanulmányait, miközben az Admiralitás kötelékében szolgál. 1917 nyarán előléptetik altiszté.
A part őrségnél szolgál, német fogságba esik, de a breszti békének köszönhetően hamarosan hazaengedik. 1918.márciusában hazatér és leszerel. Visszatér Jelizavetgrádba. Beiratkozik egy egyetemre, de nem kezdi meg tanulmányait.
2. osztályú Sztaniszláv rend |
1933-ban a Szovjetunió területén több kutatócsoport is dolgozott a rakéta fejlesztés problémáján. Tuhacsevszkij, aki ekkor hadügyi népbiztos helyettes volt, és a hadsereg modernizációjáért sokat próbált tenni, támogatásával összevonják a Gázdinamikai Laboratoriumot és a GIRD-et. Az új kutató bázis vezetését Klejmenovra bízzák, helyettese Koroljov lesz. Az új projekt neve Sugárhajtómű Kutató Intézet (RNII).
1934. áprilisától Langemak az intézet új helyettes vezetője (Előtte az RNII leningrádi csoportjának volt a vezetője). 1937. novemberéig ez is marad a beosztása.
Ebben az időszakban fejlesztik ki az RSz-82 mm-es, és az RSz-132 mm-es rakétákat, amelyek a "Katyusák" fegyverzetét fogják alkotni. Ebben az időszakban levelezik az idős Ciolkovszkijjal is.
1937. november 2.-án letartoztatják. A vád ellen az, hogy német kém. Végül szovjetellenes terrorszervezet létrehozásában bűnösnek találták. 1938.január 11.-én kivégzik. 1955-ben rehabilitálják. 1991.június 11.-én Mihail Gorbacsov poszthumusz Szocialista Munka Hőse kitüntetést adományoz I.T. Klejmonovnak, G.E. Langemaknak, V.N. Luzsinnak, B.Sz. Petropalkovszkijnek, B.M. Szlonimernek és N.I. Tyihomorovnak.
Tonguszka |
Valentyina Grizodubova |
1909. május 10.-én született, Harkovban. Édesapja Sztyepán Vasziljevics Grizodubov (1884-1965) ukrán származású repülő tervező, pilóta.
Valentyina már 14 évesen repült, édesapja gépével. Persze ez még csak egy vitorlázógép volt. Középiskola elvégzése után a harkovi főiskolán tanult. 1928. november 4.-én belépett a harkovi Aero Klubban. Három hónap alatt megtanult mindent, amit ebben az egyesületben megtanulható volt, ezért az 1-es számú Tulai Soprt-Repülő Iskola hallgatója lett. 1929-ben repülő-oktatói iskolában folytatja tanulmányait. 1930-33 között repülő-oktató a tulai Aero Klubban. 1934-35-ben már Gorkijban pilótáskodik.
Változatos géptipusokon repül. Közben folytatja tanulmányait Leningrádban, a polgári repülés szakon.
1937. októberében a könnyű gépek kategóriájában öt világcsúcsot tartott. 1938.szeptember 24-25-én, mint a Rogyina nevű repülőgép parancsnoka, P.D. Oszipenkoval és M.M. Raszkovával, megállás nélkül repülnek Moszkva és a Távol-Kelet között (26 óra 29 perc repülési idő, és 6450 kilométeres a táv). Grizodubova hírnevét, és hogy az ország vezető körei kedvelték, többször kihasználta, de nem önmaga számára, hanem közbenjárt a sztálini terror áldozataiért. Legnevezetesebb eset az volt, amikor M.M. Gromovval közösen kiálltak Szergej Pavlovics Koroljovért. Komoly erőfeszítéseket tettek, azért hogy a kolimai munkatáborból kikerüljön a jövő Főkonstruktőre.
Osztipenko, Grizodubova, Raszkova és a Rogyina |
1942. márciusától 1943. októberéig a 101.Légi Ezred parancsnoka. 1943 májusáig körülbelül 200 bevetése volt (ebből 132 éjszakai) LI-2-es repülőgépen. Bombázott ellenséges állásokat, szállított lőszert és egyéb ellátmányt a frontra, illetve az ellenség hátában tevékenykedő partizánoknak.
1943-ban ezredesi rangot kap.
Ezután több incidense is volt parancsnokával. Állítólag ennek semmi köze nem volt a harctéri eredményeihez. Az egyik verzió szerint 1944-ben alakulatát azért akarta, hogy gárdaezreddé alakítsák, hogy önmagának tábornoki rangot kérhessen. Az ügyet kivizsgálták, és a hamisnak találták (érdekes de erre nincs semmilyen írásos bizonyíték a katonai bíróságok iratai között).
Il-2 |
Gagarin és Koroljov |
A feliratot megtalálhatjátok itt.
Вперёд на Марс! |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése